Novinky
Naši psi
Naše fenky
Štěňata
In memoriam
Galerie
O plemeni
Kontakt
Odkazy
Vzkazy
>> english

Shar-pei Kennel

OPLEMENI

Z HISTORIE
Historie šarpeje sahá až do dob čínské dynastie Han /206 př.n.l.-220 n.l./ a za místo vzniku se považuje okolí malého městečka Dah-Let v provincii Quandong na pobřeží Čínského moře. Tehdejší psi, zvaní čínští bojoví psi, byli ale o mnoho větší a vážili cca 60-70 kg. Nebyli to psi paláců, ale jejich domovem byl čínský venkov. Jejich život byl těžký a mnoho nechybělo a úplně zanikli. Venkované používali šarpeje ke hlídání stád a svých obydlí a je pravděpodobné, že je i pojídali. Především provincie Kanton, kde byl chov čínského bojového psa velmi rozšířen, je povětsná tím, že se v její kuchyni užívá vše, co chodí po zemi, létá ve vzduchu nebo plave ve vodě.
Venkované také šarpejovi dali jeho jméno - SHAR PEI, což v čínštině znamená PÍSKOVÁ SRST - ne pro žlutou barvu, která je pro toto plemeno typická, ale pro charakter srsti, která má být krátká a tvrdá, takže na pohmat připomíná smírkový /pískový/ papír.
Volná kůže, hluboko posazené oči a malé, těžko zranitelné uši, to byly vlastnosti, které přímo předurčovaly šarpeje být výborným pomocníkem při lovu velké zvěře a později i typickým plemenem pro psí zápasy. Dodnes jim nedělá potíže, když je nějaký pes chytí, otočit se bleskurychle ve volné kůži a zakousnout se mu tam, kde to nejméně očekává.
Katastrofou pro všechny psy v Číně byl nástup komunismu k moci, kdy psi museli prakticky zmizet ze společnosti. Když se v 70.letech začal pan Matgo Law zajímat o záchranu šarpejů, nacházel jen žalostné zbytky šarpejů, často zubožené, nemocné a mnohde již překřížené neznámými partnery. Jedince, kteří se mu zdáli být schopni chovu, dovezl do Hongkongu a založil na nich svůj chov - CHS DOWN HOMES. V roce 1972, po obnovení diplomatických styků mezi USA a Čínou, se pak obrátil na americkou chovatelskou veřejnost s prosbou o pomoc při chovu šarpejů a tímto krokem prakticky zachránil toto plemeno.
První vrh v Evropě se narodil roku 1980 feně Bedlami Love Song v CHS TSIHMAO´S. Do Československa byl první šarpej dovezen v květnu 1986 z Dánska - byla to černošedá krátkosrstá fena Fallohide Shanghay Lily, tehdy roční a dne 1.6.1987 se této feně narodil vrh sedmi štěnat v CHS BULLIT pana Tomáše Petruse. Tím byl odstartován chov šarpejů u nás.

/ materiál čerpán z knihy: H.Petrusová-Toto je...Šarpej/


STANDARD FCI
Země původu: Čína

Patronát FCI

Datum publikace platného znění:

14.04.1999

Použití:
Lovecký a strážní pes.

Klasifikace FCI:
Skupina 2 pinčové, knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.1 molossové.
Bez pracovní zkoušky.

HLAVA a LEBKA- v poměru k tělu spíše velká,lebka široká,plochá,stop mírný.Na čele a tvářích vrásky,přecházející v kožní lalok.

OČI -tmavé,středně velké,mandlového tvaru,výraz zamračený.Světlejší barva přípustná u světle plavých jedinců a u krémových.

NOS -nosní houba velká,objemná,přednostně černá,ale každá barva odpovídající celkovému zbarvení je povolena.

ČENICH - význačný rys plemene,přiměřeně dlouhý,od kořene ke konci nosu stejně široký,bez náznaku zúžení.

TLAMA -jazyk,patro,dásně a pysky modročerně zbarvené mají přednost.Růžově tečkovaný jazyk je přípustný,celý růžový nežádoucí.

UŠI -velmi malé,poměrně tlusté,tvaru rovnostranného trojúhelníka,špička mírně zaoblená,směřující k očím.Uši na lebce vysoko nasazené,daleko od sebe a přiléhající k lebce.

KRK -krátký,silný,dobře posazený na plecích.Volné kůže na krku nemá být nadměrné množství.

HRUDNÍ KONČETINY -plece svalnaté,dobře uložené,šikmé.Nohy rovné,přiměřeně dlouhé,s pevnými kostmi.Zápěstí mírně šikmá,silná a pružná.

TRUP -hruď široká a hluboká,hrudník dosahuje k loktům.Spodní linie je pod bedry mírně vtažená.Hřbetní linie je za kohoutkem mírně snížená,pak se lehce zvedá v krátká,mírně klenutá a široká bedra.

PÁNEVNÍ KONČETINY - záď poměrně plochá,svalnatá,silná.Končetiny rovné,průměrně dlouhé,pevné,mírně zaúhlené,paty nízko nad zemí.

TLAPKY -středně velké,kompaktní,prsty dobře klenuté.Paspárky na předních i zadních nohou je možné odstranit.

OCAS -silný,u kořene okrouhlý,zužující se do jemné špičky.Je vysoko nasazen a má být stočený v těsném kroužku nebo nad hřbetem ke straně těla.

SRST -krátká,pevná a zježená,na dotek drsná.Rovná,na těle odstávající,ale na končetinách přilehlejší.

BARVA -jakákoliv,jednotná.

VÝŠKA -44-51 cm v kohoutku.

/materiál čerpán z knihy: J.Cunliffeová-Šarpej/© fefi design 2008
fefi.wz.cz